Analiza stylu jazdy kierowców i motorniczych

 

 

Nowoczesne przedsiębiorstwa komunikacyjne stale podnoszą efektywność kosztową, poprawiają bezpieczeństwo oraz punktualność przejazdów. Doświadczenie firmy INFOTRON w zakresie zbierania oraz analizy danych z pojazdów pozwoliły na opracowanie dedykowanych rozwiązań służących do oceny stylu jazdy kierowców i motorniczych  przewoźników komunikacji zbiorowej.

Styl jazdy prowadzących pojazdy komunikacji zbiorowej wpływa na zużycie paliwa/energii , stopień eksploatacji pojazdów, zużycie infrastruktury, punktualność, oraz bezpieczeństwo pasażerów i innych uczestników ruchu. Bardzo ważne jest więc utrwalenie wśród kierowców nawyku bezpiecznego i ekonomicznego prowadzenia pojazdów.

Firma INFOTRON dostarcza dedykowane rozwiązanie informatyczne w zakresie wspomagania doskonalenia jazdy kierowców transportu publicznego . Prezentowany system bazuje na analizie długoterminowych danych pomiarowych pochodzących z pojazdów zbieranych w różnych warunkach. System dostosowany jest do charakteru miejskiej komunikacji zbiorowej, która może ulegać dynamicznym zmianom (czasowe wyłączenia linii, ich zmiana  lub objazdy). Na podstawie tych danych system dokonuje kalkulacji ryzyka dla danego kierowcy, przejazdu, i/lub całej trasy.

Analiza, której wynikiem jest wyliczony stopień ryzyka, pozwala na samodoskonalenie stylu jazdy, a przy nagminnym naruszaniu przepisów na przygotowanie odpowiedniego szkolenia z bezpiecznej i ekonomicznej jazdy. Analiza stylu jazdy pozwala też na dopasowanie tras do warunków eksploatacji przez prowadzących pojazdy w celu zwiększenia efektywności przewozowej i ograniczenia możliwości występowania stanów awaryjnych. Dodatkowo system przekazuje bieżące informacje zwrotne dla kierującego pojazdem o wykonaniu niebezpiecznego manewru lub np. zbliżaniu się do miejsca o podwyższonym ryzyku, w szczególności narażonego na występowanie kolizji i wypadków. Zmienne warunki na trasie są przekazywane do pojazdów wraz z zaleceniami w sposób automatyczny.

 

 

Ponadto system w sposób ciągły analizuje styl jazdy kierowcy i w intuicyjny sposób, w postaci trzech czytelnych parametrów informuje go o poziomie bezpieczeństwa, ekonomii oraz komforcie podróżnych. Mając na bieżąco informację zwrotną, kierowcy mogą w sposób ciągły dbać o jak najbezpieczniejsze i najbardziej ekonomiczne prowadzenie pojazdu, zapewniając jak najwyższy komfort podróżnym.

 

 

Długoterminowa analiza ryzyka

 

Dane zbierane na każdym z pojazdów przesyłane są do centralnej bazy danych, gdzie zostają przetworzone pod kątem detekcji predefiniowanych niebezpiecznych manewrów wykonywanych przez każdego z kierujących. Informacje o wykrytych niebezpiecznych manewrach zestawiane są w podsumowaniach miesięcznych, oddzielnie dla każdego kierowcy, gdzie każdy z półkursów oceniany jest w trzystopniowej skali. Każdy z przejazdów zawiera dodatkowo szczegółowe informacje o czasie, miejscu i rodzaju popełnionego wykroczenia.

  

 

 

Na podstawie zebranych na pojeździe danych w połączeniu z danymi zewnętrznymi, jak pora dnia, ilość godzin pracy czy pogoda, każde z wykroczeń mnożone jest przez odpowiedni wskaźnik wagowy, a zsumowane punkty wagowe w połączeniu z ilością przejechanych każdego dnia kilometrów, pozwalają na wyliczenie „punktów karnych” dla każdego z kierujących. W rezultacie umożliwia to tworzenie obiektywnych zestawień kierowców najbardziej bezpiecznych i tych popełniających najwięcej wykroczeń w ujęciu miesięcznym, rocznym czy globalnym, poprzez obliczany przez system poziom ryzyka.
 
Zaawansowany system raportów umożliwia tworzenie zestawień tabelarycznych i graficznych, pozwalających na obserwowanie trendów dla wybranych kierowców, lub zajezdni.

 

 

Filozofią systemu jest tworzenie warunków dobrego zachowania i promowania  kierowców dążących do jak najbardziej bezpiecznej i ekonomicznej jazdy. Na przykład stworzenie przez dane przedsiębiorstwo listy najlepszych kierowców wybieranych poprzez system każdego miesiąca na podstawie predefiniowanych parametrów, umożliwi wprowadzenie elementów pozytywnej konkurencji wpływającej na poprawę ogólnego bezpieczeństwa..

 

Cele i korzyści z wdrożenia systemu obejmują:

  • wzrost satysfakcji i zadowolenia podróżnych, przekładający się na poprawę wizerunku przewoźników,
  • zmniejszenie ilości przekroczeń prędkości,
  • zmniejszenie ilości wypadków oraz wielkości uszkodzeń w wypadkach
  • zmniejszenie kosztów naprawy i eksploatacji pojazdów oraz infrastruktury,
  • zmniejszenie kosztów zużycia energii,
  • obniżenie kosztów ubezpieczenia pojazdów
  • zwiększenie komfortu pracy kierowców.

 

Wg danych  specjalistów z branży w przypadku  wdrożenia systemu w celu ułatwienia pracy motorniczych/kierowców występuje ponad 85%  poziom akceptacji  systemu przez motorniczych/kierowców. Firma INFOTRON dostarcza wszystkie komponenty systemu, zarówno sprzętowe jak i programowe. Tworzone narzędzia dostosowane są dokładnie do potrzeb przewoźników. Doświadczenie firmy INFOTRON pozwala wykorzystać szeroki zasób danych z pojazdu i jego otoczenia w dedykowanym dla przewoźników rozwiązaniu wspomagającym pracę kierowców poprzez analizę stylu jazdy